Erdal Kaplanseren @Kaplanseren

Bilgisayar korsanlarının işi bir hedef haline getirmesini engelleyen siber güvenlik uzmanları 2020'de büyük tehditlerle karşı karşıya. 2020 için en büyük tehdit yüzde 74 kimlik avı saldırısı olacak.

Kimlik avı saldırıları (Kimlik avı)

İnternet tarihindeki en eski ve en etkili saldırı türlerinden biri olan kimlik avı saldırılarına son zamanlarda sıkça rastlanmaktadır. Bu saldırı türünde, mağdurlar & # 39; e-posta hesapları; hediyeler, indirimler veya benzeri sahte mesajlar gönderiliyor. Kötü niyetli bağlantılar tıklandığında ve "saldırganlar" virüslü dosyaları kurban "ve saldırganlar şifreleri, kimlik bilgilerini veya gibi hassas verileri yakalar. Sosyal mühendislik saldırılarının eşlik ettiği mızrak kimlik avı saldırıları daha büyük kitlelere zarar verebilir.

Fidye yazılımı

Son yıllarda bilgisayar korsanları tarafından oldukça tercih edilen bu yöntem, özellikle hastaneleri, okulları, yerel idareleri ve özel işletmeleri zor durumda bırakıyor. New York Times raporuna göre, fidye yazılımı için ödenen paranın 2019'un son ayından itibaren 190.946 dolara yükselmesi gerçeği fidye yazılımlarına dikkat çekiyor. Kötü amaçlı yazılımlar, fidye yoluyla kurbanlardan para kazanmaya çalışırken, kullanıcıları bitcoinlerle ödeme yapmaya zorlar. Korsan yollarla güncellenen antivirüs yazılımı fidye virüslerine karşı koruma sağlamak için etkisizdir.

Bankacılık Truva Atları

Bu spam e-postaları ve kimlik avı web sayfaları yöntemiyle, en yaygın saldırı vektörleri, para motive eden siber saldırganlar finansal verileri çalıyor ve maddi hasara neden oluyor. Kurumsal ortamlar için son derece aktif ve tehlikeli olan bu yazılımlar mobil cihazlarda yaygındır. Birçok farklı şekilde hareket edebilen bu yazılımlar son zamanlarda Riltok, RTM, Casbaneiro ve DanaBot isimleri altında ortaya çıktı.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.