Erdal Kaplanseren @Klanseren

Perakendeciler, teknoloji sayesinde müşterileri çekmek için daha iyi alışveriş deneyimleri oluşturabilecekler. İşte alışverişi sonsuza dek değiştirebilecek en büyük 6 teknolojik gelişme.

Robot mağazası g ö gözden geçirir

Robot asistanları artık bilim kurgu film kahramanları değil. Yakın geçmişte garson robot, hostes robot, güvenlik görevlisi robot gibi robot memurları ortaya çıktı. Robot asistanlarının alışverişte göründüğü şimdi ilginç görünse de, bu durumu yakın gelecekte kanıtlayacağız. Amazon ile rekabet nedeniyle adını sıkça duyduğumuz perakende devi Walmart, envanter izleme, zemin temizleme ve kamyon yükleme / boşaltma gibi iş kollarında robot kullanacağını açıkladı.

Sanat artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, müşteriler için etkileşimli bir alışveriş deneyimi sağladığı için markalar için harika bir fırsat. Dekor ve mimaride bir dünya markası olan IKEA PLACE, alışverişte güvensizliğe neden olabilecek görsel yetmezlik sorununu çözmek için IKEA PLACE adlı uygulamayı, L 'Oréal Paris'in kozmetiklerine kişiselleştirmeyi getiren Makyaj Genius uygulaması geliştirdi. Warby Parker gözlük markası tarafından kullanılan teknik. yaygınlaşacağını gösteriyor.

Büyük veri

Perakendeciler yapay zeka aracılığıyla sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla bilgi toplayarak müşteriler hakkında bilgi alabilirler. Öyle ki ABD'nin önemli perakendecilerinden biri olan Target Company, “Konuk Kimlik Numarası” uygulamasıyla kadının babasından önce bir kadının hamileliğini öğrendi ve bu durumun neden olduğu aile kaosu konuşuldu bir süre için.

Ses yardımcıları

Teknolojinin en iyi örnekleri arasında kabul edilen ses yardımcıları alışverişte kullanılabilir. 2019'da Amazon Pay tarafından yapılan bir ticaret anketinde, ABD'deki müşterilerin yüzde 20'sinin sesle alışveriş yapacağı ortaya çıktı. 2019 yılında, H&M Home kategorisindeki ürünler için Google Home, Google'ın akıllı asistanı olan Google Home ile ortaklığı gündemdeydi.

Y tanıma teknolojisi

Genellikle bir akıllı telefon güvenlik yöntemi olarak karşılaştığımız yüz tanıma teknolojisi de biyometrik üye kartı ile gerçekleştirilir. ABD'de kullanılmaya başlanan bu teknoloji, müşterinin mağaza kapısına girer girmez tanınmasını sağlamak için yaygınlaşabilir.

Akıllı ayna

Akıllı aynalar, alışveriş deneyimini değiştiren teknolojiler arasında şüphesiz en etkileyici olanı. Pamuk Prenses'in “Bana ayna söyle …” sözlerini akla getiren bu teknoloji yaygınlaşacak. Türkiye'nin ilk dijital akıllı mağazası Massimo Dutti, bu konuda akıllı ayna ve interaktif deney örneği ile kabin oldu. DeFacto Smart Store konsepti aynı zamanda hızlı, kolay ve konforlu bir alışveriş deneyimi sunar.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.