Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Çoğumuzun yapmaktan hoşlanmadığı şeylerden biri de evdeki çöpü çıkarmaktır. Günlük hayatımızın koşuşturmacasında, çöpümüzü çıkarmayı unutuyoruz ya da dışarı çıkmayı umuyoruz. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Günlük yaşantımıza giren yenilikler bile teknoloji haberleri bizi müjdeliyor. Şimdi yeni bir tane eklendi. Akıllı çöp kutuları sayesinde artık çöplerimizi çıkarmamız gerekmiyor. Çünkü bu çöp kutuları bunu bizim için yapacak. Nasıl? Haberimizde detaylar…

Evden işe, işten eve, günlük yaşamın koşuşturmasında dediğimizde, birçoğumuz çöpümüzü çıkarmakta tereddüt ediyoruz. Bazılarımız evlerinde küçük çöp dağları bile olabilir ya da evde küçük sorunlar olabilir, çünkü kimse bu görevi üstlenmek istemez. Gelen teknoloji haberleri şunu göstermektedir; bu problem artık tarihe gömüldü. Çünkü akıllı çöp kutuları artık bizim için bu görevi üstleniyor.

Akıllı Çöp Kutusu Çöp Kutunuzu Atar ve Eve Dönüş!

Ayarladığınız çöp atma süresi geldiğinde akıllı çöp kutuları harekete geçer. Evinizdeki kendi istasyonunuzdan çıkabilirsiniz; Çöp toplama alanındaki bekleme istasyonuna gider. Burada çöp toplayıcıları akıllı çöplerinizi boşalttıktan hemen sonra evine döner.

Akıllı çöp kutuları aslında tüm bunları bir uzak ağ bağlantısı üzerinden yapıyor. Birçok akıllı cihaz gibi, kendisine özgü bir mobil uygulama ile eşleşir ve çalışır. Akıllı çöp kutusu sahiplerinin bu uygulama için 2 konum tanımlaması gerekir. Bu konumlardan birinde çöplerin evlerindeki yeri bulunmalıdır. Diğer konum, çöp toplama alanına işaret etmelidir. Dışında konum bilgileri, uygulama da; birçok toplama günü ve saati de girilir. Tüm bu veriler ışığında, akıllı çöp kutunuz zamanı geldiğinde sizin için çöpü çıkarabilir.

Bu akıllı atık kutuları henüz piyasaya sürülmedi. Bununla birlikte, yoğun dikkat çekmeye başladı. Özellikle yurt dışında yaşayan müstakil evlerde, hayatlarını yaşayan insanların dikkatinin odağı olmuştur. Dairelerde nasıl kullanılacağı konusunda çalışmalar devam ediyor. Belki de önümüzdeki dönemde, yeni dairelerin bu akıllı çöp kutuları için istasyonları olacak. Akıllı çöp kutularının ne zaman satışa çıkacağı şu anda bilinmemektedir.

Günlük yaşamımızda kullandığımız birçok nesne şimdi daha akıllı. Buzdolapları, prizler ve hatta musluklar şimdi akıllıca idi. Teknoloji haberleri yenilerinin günden güne katıldığını haber veriyor. Sonunda, çöp kutuları akıllıca oldu. Bu yeni teknolojilerin günlük yaşamımızda ne zaman yer alacağını bekleyeceğiz ve göreceğiz…

Moblobi.co I

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.