Erdal Kaplanseren

erdal@layka.com.t

Twitter @ 'de Kaplanser

Google arama motoru, aradığımız her konuyu ve profilimizi kaydediyor. Facebook'un arkadaşlarımız ve ne hakkında konuştuğumuz hakkında bir fikri var. Araştırmaya göre, her beş kişiden üçü sosyal medyada gizlilik konusunda endişeli. Kullanıcı profilini işaretlemeyen bir arama motoru ve yalnızca gönderenin ve alıcının okuyabileceği bir e-posta araması çıkıyor.

DuckDuckGo

2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından daha az spam içeren yeni bir arama motoru oluşturmak üzere kurulan DuckDuckGo, Google gibi çalışmasına rağmen kişisel verilerinizi saklamaz veya paylaşmaz. Arama motoru ayrıca arka planda çalışan üçüncü taraf uygulamalarını da keser. DuckDuckGo reklamlarda para kazanır.

protonmail

CERN ve MIT bilim adamları tarafından geliştirilen dünyanın en büyük güvenli e-posta hizmeti, 20 milyon kullanıcıyla şifrelenmiş posta hizmeti sunuyor. ProtonMail hesapları arasındaki yazışmalar sohbet modunda gönderildiğinden, postayı yalnızca postanın göndereni ve alıcısı görebilir. ProtonMail ücretsiz bir hizmet sunar ancak yazılım güncellemeleri veya ek bellek ücreti alır.

Brava

Güvenli ve ücretsiz bir internet tarama hizmeti sunan Brave, reklamcılıktan para kazanıyor. Kazandığı paranın bir kısmını, kullanıcıları en sevdikleri sitelere yönlendirmek için kullanır. Brave'nin 8.7 milyon kullanıcısı var.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.