Erdal Kaplanseren @Kaplanseren

Çinlilerin teknoloji dünyasındaki hızlı ilerlemesi Japonları geçiyor gibi görünse de, Japonlar olağanüstü buluşlar imzalamaya devam ediyor. Japonlar teknoloji atıklarını mineral kaynaklarına dönüştürebilir.

Japon servet teknolojisi kaynağı

Japonya'da yeni teknoloji ürünleri ve hizmetlerini kullanmak için 14-15 yaşları arasında yüksek teknoloji ürünü ürünler. Lise öğrencilerinin yüzde 90'ının cep telefonu var. Y Kuşağı, yeni modeller çıktığında mağazalarda nefesini kesiyor. Öyle ki, her yıl ortalama 20 milyon cep telefonu değiştiriliyor. Milyonlarca elektronik cihaz çöp haline geliyor. Elektronik atıklar, dünyanın en değerli metallerinin bulunduğu Japonya'da yapay madenlere dönüştürülüyor. Gümüş ve metal kaplamada kullanılan indiyum, Japonya'nın hızlı büyümesinde etkilidir. Japon hükümeti, çıkarılmasını ve işlenmesini bekleyen değerli metal kaynakları arasında elektronik atıklar görüyor.

E-atık geri d ö dönüşüm projeleri

Japonya'daki Ulusal Malzeme Bilimleri Enstitüsü'ne göre, Japonya'da biriken mayınların üç katı, dünya tarafından bir yıl içinde kullanılan gümüş, altın ve indiyum rezervleri var. Japonya, elektronik atıkların doğru işlenmesi sayesinde, doğal kaynaklardan yoksun olmasına rağmen, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerle aynı seviyeye ulaşabileceğini düşünüyor. Yaklaşık 550 ton atığın değerlendirilmesi de bu düşünceleri desteklemektedir. Japonya'daki e-atık tesislerinden birinden 15 ton altın çıkarıldı. Altın yatağından çıkarılan 5 gram 1 ton cevher elde edilirken, cep telefonundan çıkarılan 150 gram altın Japon yapay cevher fabrikalarına netlik getiriyor.

Türkiye elektronik atığa kadar

Çevre ve Orman Bakanlığı, Atık Elektrikli ve Elektronik Cihazların (WEEE) kontrolü için bir taslak yönetmelik oluşturdu. Bu tasarı doğrultusunda, e-atıkların çevreye ve insan sağlığına getirdiği tehditlerin ortadan kaldırılmasına öncelik verilmektedir. Ülkemizde elektronik atık geri dönüşümü alanında faaliyet gösteren lisanslı şirketler bulunmaktadır.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.